Zpět na stránku Pověsti a vyprávěnky

Úvodní stránka Rodopisné revue

 Chelčický hostinec Na Lázni 

Psal se rok 1952. V někdejším zájezdním hostinci a dnešní výletní restauraci se setkali vodňaňští a chelčičtí a možná i další okolní na dožínkové veselici. Střapatá světlovláska, co přijela k tetě na své první prázdniny se vůbec nezajímá, co kdo jí a pije, jakou muziku tu vlastně hrají a co to vlastně jsou dožínky. Ale ta brána, několik stavení na jednom dvoře, v popředí rybníček, vzadu vzrostlé listnáče a také kaplička v bezprostřední blízkosti, to vše jí otevírá svou náruč a zve k prozkoumání. To nejsou šedivé činžáky, ani kočičí hlavy městského dláždění.. Ale kdepak, strejda s tetou nemají porozumění, nesmí od nich ani na krok.

Uběhlo padesát let. Někdejší malá školačka, která léta věřila, že jednou to tu přece jen všechno proleze a okouká, opravdu přišla. Tu je kaplička, zasvěcená sv. Maří Magdaleně a dokonce jsou tu známky prvních rekonstrukčních prací - nová střecha a podlaha. Jen pramínek léčivé vody už není k nalezení. Ale někdejší hostinec Na Lázni, hospodářská budova i stodola působí zdáli trochu smutně zchátralým dojmem. A přece - bydlí tu mladá rodina a je znát, že už se tu dějí první stavební úpravy. Brána je stále na svém místě, několika porůznu opadanými vrstvami prosvítá dokonce dvojí nápis - Hostinec a Hostinec na Lázni. Zdravé a daleko mohutnější stromoví milosrdně zakrývá pohled na elektrárnu v Temelíně. Přejme posledním, nejnovějším majitelům (Čechům - tedy žádný zahraniční investor s cizorodým projektem) hodně trpělivosti a zdaru v jejich úsilí, byť je čekají léta dřiny, investic a odříkání, aby se jim podařilo vrátit oné prastaré usedlosti čp. 41 život a vytvořit z ní opět oblíbený cíl turistických výletů. (2002)

Obrázek: Kaple sv. Maří Magdaleny. Barokní stavba ze druhé poloviny 17. století. Byla postavena v blízkosti pramene se slabě minerální vodou. Kaple stála na konci barokní aleje, vedoucí od kostela na Lomci k tzv. Novému zámku v Libějovicích a ke kapli sv. Máří Magdalény. Pokračování aleje až do Vodňan nebylo dokončeno. V blízkosti kaple stojí několik budov, kdysi oblíbené výletní místo a hostinec. Text i obrázek jsou z webu www.chelcice.cz.